Програма

 • 1 ден четврток (02.05.2024) – СКОПЈЕ – КУМАНОВО – БУДИМПЕШТА

Состанок со групата на Дрводекор во 18:00 часот, поаѓање во 18:30 часот. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 • 2 ден петок (03.05.2024) – БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува факултативен панорамски разглед на градот со водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел, време за одмор. Вечерта се упатуваме на крстарење со брод на Дунав, преубаво искуство под прекрасните мостови со можност за единствен поглед од вода на најимпозантните објекти во Будим и Пешта. По крстарењето, враќање во хотел. Ноќевање.

 • 3 ден сабота (04.05.2024) – БУДИМПЕШТА–ВИЕНА

Појадок. После појадокот, целодневна факултативна посета на Виена. Градот на кој секогаш сите му се враќаат. Панорамски разглед на Виена – булеварот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург, дворецот Шенбрун кој се наоѓа западно од Внатрешниот град (Innenstadt – името на првата виенска област), влезницата во дворецот не е вклучена во цената. По разгледот, следува слободно време за индивидуални прошетка низ центарот на Виена, ручек, шопинг… Во договореното време враќање кон Будимпешта. Ноќевање.

 • 4 ден недела (05.05.2024) – БУДИМПЕШТА-СЕНТ АНДРЕА-СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот за посета на Сент Андреа (задолжителна факултативна посета – 15 евра по лице). Сент Андреа е место познато по десетиците музеи, големиот број кафулиња, како и магичната атмосфера на уличките помеѓу куќите изведени во различни стилови, преполни со продавнички за ракотворби и сувенири. Поаѓање за Скопје со попатни паузи. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови на 06.05.2024 (понеделник).

 

ПРОМО ЦЕНА: 129 ЕВРА / 7998 ДЕН. СО ЗАДОЛЖИТЕЛНА РЕЗЕРВАЦИЈА НА ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ ОД 85 ЕВРА! (факултативите се плаќаат во автобус)

РЕДОВНА ЦЕНА: 159 ЕВРА / 9858 ДЕН.


ПОАЃАЊЕ САМО ОД СКОПЈЕ И КУМАНОВО!

 

Во цената е вклучено:
– Автобуски превоз на наведената релација
– 2 ноќевања со појадок во Hotel 3* во Будимпешта
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената не е вклучено:
– Разглед на Будимпешта со локален водич – 15 евра
– Посета на Виена (влезница во дворецот Шенбурн не е вклучена) – 40 евра
– Крстарење со брод по реката Дунав – 25 евра
– Посета на Сент Андреа – 15 евра (ЗАДОЛЖИТЕЛНА ФАКУЛТАТИВА)
– Задолжителна доплата за туристичка такса 2.5 евра по лице по ноќевање
– Патничко осигурување – 5 евра

НАПОМЕНИ:

 • За single соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот
 • Дете до 11,99 со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот
 • Во случај на еден возрасен и едно дете до 11,99г детето плаќа 100%
 • За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето
 • За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. 3 месеци од денот на патувањето
 • Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)
 • Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.
 • Во случај на недоволен број на патници/промена на работни саати на локалот којшто е предвиден да се посетува организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место