+389 75 404 480marjan@anamarytravel.mk

Прага-Карлови Вари-Дрезден-Виена

Магична, мистична, прекрасна се само дел од атрибутите кои Прага, главната престолнина на Република Чешка, со сигурност ги заслужува. Сместена во срцето на Европа, плени со својата специфична архитектонска традиција, а воедно претставува и значајна раскрсница на која се среќаваат уметници и научници од целиот свет. Како популарна туристичка дестинација, Прага со гордост го зазема шестото место на најпосетувани европски градови.


Термин 23 Maj

1 ден  23.05.202СКОПЈЕ – КУМАНОВО – ПРАГА

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 11:30ч. Поаѓање на автобусот во 12:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

 

 2 ден  24.05.202ПРАГА

Очекувано пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со локален водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Еврејската четврт, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ден  25.05.202ПРАГА – ДРЕЗДЕН

Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики,прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага . Ноќевање.   

 

4 ден   26.045.202ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ

Појадок. Препорачуваме полудневен  излет до бањскиот центар Карлови Вари. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка како и музејот на Бехеровка .  Враќање во Прага во доцните попладневни часови . Предлагаме  крстарење со брод по реката В’лтава.  Слободно време Можност за посета на пивница во средновековен амбиент со спектакуларна програма и вечера.Ноќевање 

 

 5 ден  27.05.202ПРАГА – ВИЕНА

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT. По пристигнувањето  во Виена, прошетка низ стариот дел на градот:  Стефан Плац, катедралата Св. Стефан …  Слободно време за индивидуални прошетки. Поаѓање за Скопје во вечерните часови.  Ноќно возење.

 

6 ден 28.05.2023  – Куманово – СКОПЈЕ

Очекувано пристигнување во Скопје во пладневните часови ( во зависност од граничните премини)

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  179 евра / 11.100 денари

 

 ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • 3 ноќевања со појадок  во Hotel Krystal 3* во Прага
 • Организација и водство на програмата
 • Посета и разглед на Виена
 • Попатна посета  на  OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување  250 ден
 • Разглед на Прага со локален водич  (15€)
 • Факултативен излет Карлови Вари   (35€)
 • Доплата за еднокреветна соба  5.500 ден
 • Крстарење со брод по Влтава  (20€)
 • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма  (50€)
 • Целодневна посета на Дрезден  (40€)
 • Туристичка такса 3 евра по лице на ден, се плаќа во агенција
 • Влезници за музеи и локалитети

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 •          Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
 •          Доплата за седиште по избор 10
 •          Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •          За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 •          Останатите услови на патување важат според годишниот програм на НЕХАР ТРАВЕЛ
 •          Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 •          Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.

– За овој аранжман важат општите услови на патување на ТА Анамари Травел – нех