Будимпешта – Kралица на Дунав, преполна со култура која освојува и заведува, преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи… Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 год. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители, административен, културен, научен, трговски и сообраќаен центар на Унгарија. Будимскиот дворец, авенијата Андраши со плоштадот на хероите и Милениумската подземна железница се прогласени за светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Ако сте љубители на уметноста, архитектурата и историјата Будимпешта е вистинскиот избор за Вас.

Програма

29.12.2023. 1 Ден. Скопје – Будимпешта
    Состанок на групата во 18:00ч на Дрводекор. Заминување за Будимпешта во 18:30. Патот води преку Р.Србија. Ноќно возење со попатни паузи.
30.12.2023. Ден. Будимпешта
    Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и разглед на градот со локален водич: Плоштадот на Хероите, Парламентот, улиците Андраши и Ракочи, катедралата Св.Стефан, мостовите на Дунав, Кралската палата, Цитаделата, Рибарската тврдина. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Вечерта можност за факултативно крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови со можност за единствен поглед од вода на најимпозантните објекти во Будим и Пешта пропратено со прекрасните звуци на виенски валцер и објаснување на водичот. Враќање во хотел. Ноќевање.
31.12.2023. Ден Естергом – Вишеград – Ст.Андреја
    Појадок. По појадокот следи целодневен факултативен излет до Естергом и Вишеград – некогашните центри на кралска Унгарија. Пристигнување во Естергом – град кој лежи на обалата на Дунав, воедно и природна граница помеѓу Р.Унгарија и Р.Словачка. Разглед на градот со водич и посета на Естергомската катедрала која е највисоката црква во Р.Унгарија. Патот продолжува кон Вишеград, каде се наоѓа летната резиденција на кралот Матијас, некогашното кралско седиште на Унгарија. Во договореното време групата се упатува на посета на живописното градче Ст. Андреа – каде се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, богато со голем број винотеки, музеи, галерии и цркви. Разглед на градот со водич и слободно време за индивидуални прошетки и ручек. Враќање во Будимпешта. Вечерта е предвидена за дочек Нова Година. Во договореното време групата со автобусот се упатува кон плоштадот каде ќе има богата програма со фантастичен огномет. Можност за индивидуална забава во околните барови и ресторани. Во договореното време враќање во хотел. Ноќевање.
01.01.2024 Будимпешта – Скопје
    Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и можност за посета на Зоолошката градина во Будимпешта – една од најголемите и најубавите во Европа и посета на замокот Вајдахуњад во близина на градскиот парк. Околу пладне заминување за Македонија. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

ПРОМО ЦЕНА: 179 евра со задолжителен пакет факултативи 65 евра по лице

РЕДОВНА ЦЕНА: 209 евра

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со автобус на дадените дестинации,
– Две ноќевања во хотел 3* во Будимпешта
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

– Трансфер од Битола, Прилеп, Црна Река (Сирково) и Велес

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Разглед на Будимпешта со локален водич – 15 евра
– Крстарење со брод по Дунав – 25 евра
– Целодневен излет Ден Естергом – Вишеград – Ст.Андреа – 35 евра
– Патничко осигурување-300 денари
– Задолжителна туристичка такса – 2.5€ по лице по ноќевање

 НАПОМЕНA ЗА РАСПОРЕД НА СЕДЕЊЕ ВО АВТОБУС:
Со потпишување на договорот за патување, патникот е должен да го прифати местото во автобус кое ќе му го додели агенцијата. Дополнителни промени не е можни. Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид постарите лица, семејствата со мали деца, трудници, како и периодот на уплатата. Ако патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

 НАПОМЕНА:

–   – За single соба се доплаќа дополнителни 70% од аранжманот

–   – Дете со двајца возрасни плаќа 80% од аранжманот

–   – За реализација на аранжманот потребен е миниум од 40 патници во спротивно организаторот може да ја откаже турата до пет дена пред тргнувањето

–   – За резервација задолжителна е уплата од 30% од вкупната сума и доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

–   – За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со важност мин. 3 месеци од денот на патувањето

–   – Доколку патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот)

–   – Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група и да ги почитуваат правилата и препораките дадени од страна на водичот.

–   – Во случај на недоволен број на патници организаторот смее да направи промена или отказ на факултативите на лице место

–   – За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Анамари Травел – ид