+389 75 404 480marjan@anamarytravel.mk

Белград со ноќевање

Најголемиот и главниот град на Србија – Белград,  ќе ве воодушеви со својот посебен шарм.Лоциран на местото каде се вкрстуваат реките Дунав и Сава, овој град лесно ќе ве натера да се вљубите во него.Градот со многу бујна историја која трае 7000 години, ни дава право да го именуваме во најстариот град во Европа. Moже да го почувствувате преку неговиот богат, културен живот, преку старо- новата архитектура низ улиците , но и преку вкусната храна и гостопримливи домаќини. Често пати Белград е нарекуван град на поздравите. Тука под Калемегдан Дунав ја поздравува Сава, а низ Кнез Михајлова може да ве поздрават фините домаќини. Голем број на туристи веќе ги имаат откриено убавините и богатствата на овој град. Белград е град на разновидноста. Денот може да го поминете со прошетка низ Кнез Михајлова, воодушевувачкиот Калемегдан, да вкусите српска храна во боемските ресторани во познатата Скадарлија, или пак да се подновите со некое парче гардероба во некој од шопинг центрите. Во Белград има места за сечиј вкус.

БЕЛГРАД
2 дена/ 1 ноќ / автобус

 

1 ден  09.03.2024 ( сабота ) Штип / Скопје / Куманово –  Белград

Поаѓање во 04.00 часот од Штип паркингот пред Новата Пошта , во 05.15 часот од Скопје пред хотел Континентал. 05:45 часот Куманово – бензинска Макпетрол автопат. Дневно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Белград  во предпладневните часови. Разглед на Белград со локален водич: плоштадот Теразије, Славија, храмот Св. Сава, булеварот и плоштадот на Револуцијата, тврдината Калемегдан каде ќе се посетат Римскиот бунар, Војниот музеј, Споменикот на победникот и панорама од каде се гледа вливот на реката Сава во реката Дунав.Слободно време за прошетка низ познатите улици Кнез Михајлова и Теразије. Сместување во хотел. Можност за факултативна вечера на Скадарлија. Ноќевање.

2 ден 10.03.2024( недела )  Белград – Куманово / Скопје / Штип

Појадок. По појадокот одјавување од хотелот. Слободно време за прошетка и разглед низ Белград на вода во чии состав еден од најголемите шопинг центри Галерија. Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Пристигнување во Скопје /Штип  во  доцните вечерни часови.

 

цена: 4.700,00 денари

Поради пополнување на местата во 2та автобуси отвараме нов трет автобус.
цена: 4.990,00 денари

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • превоз со високо туристички  автобус
 • 1 ноќевање со појадок во хотел 3* во Белград
 • разглед на Белград со локален водич
 • организација и реализација на програмата со лиценциран туристички придружнк

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • туристичка такса – 120,00 денари ( задолжителна доплата во агенција)
 • патничко осигурување-150 денари ( задолжително)
 • факултативна вечера на Скадарлија- 30 евра ( минимум 35 лица за реализација, пријавување и уплата во агенција)
 • влезници за културно-историски споменици

 

 • Агенцијата организира превоз до место кое е најпогодно за застанување и паркирање на автобусот. 

 

Општи напомени :

 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање.
 • Организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавнитезгради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Во случај на доцнење на автобусот поради временските услови , вондредни услови во сообраќајот, прекумерни задржувања на границите, расипување на истите или слично, организаторот на патувањето нема одговорност за евентуалните настанати задоцнувања.
 • Може да се патува со биометриска лична карта или пасош. Пасошот треба да важи минимум 3 месеци пред истек на неговата валидност од планираниот датум на враќање.

 Рок на пријавување до 24.02.2024
За реализација на аранжманот се потребени минимум од 45 патници за автобус!
        Важат општите услови за патување на Т.А. Анамари Травел – ф